GÜVENLİK KAMERA SİSTEMLERİ

 

DOME KAMERALAR​


Günümüzde kötü amaçlı kişilere karşı güvenlik kameraları oldukça etkili konumdadır. Sadece suç alanında değil, artık birçok alanda güvenlik kameraları kilit önem taşımaktadır.

 

Dome kameraların bir avantajı da caydırıcılığının yüksek olmasıdır. Kötü niyetli birinin, güvenlik kamerasının yerini tespit etmesi mümkündür. Ancak dome kameralarda dış kubbenin genelde koyu ve yuvarlak olması, içindeki lensin ne tarafa dönük olduğunun görünmesini zorlaştırmaktadır. Bu da kişilerin, kameranın kendisini görüp görmediğini anlamasını zorlaştırır. Bu nedenle dome kameraların caydırıcılık özelliği yüksektir. Hatta bulunduğu yere dış görünümü uygun bir dome kamera seçilirse, kameranın yerini tespit etmek bile gayet zorlaşacaktır.

 

 

4-32 KANAL KAYIT SİSTEMİ

 

“REAL-TIME, 4-32 KANAL DVR

H.264 video sıkıştırma, Kayıt hızı CIF 400 fps

Kayıt çözünürlüğü 4CIF, 2CIF, CIF

VGA çıkış 1280 × 1024 çözünürlük

Dual-stream, 16 kanal senkron playback

SADP (IP bulucu), NTP, DHCP, SMTP protokolleri

1 Adet Hard Disk kapasitesi, 2 TB’a kadar,

Ses Girişi 1 kanal,

Blackbery, IPHONE ve Java destekli cep telefonlarından izlenebilir.Sınırsız kullanıcı bağlantısı (fark media server yazılımı ile)

 

 

 

BOX KAMERALAR​

 

 

Box kameralar, güvenlik kamerası denince ilk akla gelen kamera çeşididir. Bunun nedeni, ilk yapılan güvenlik kamerasının Box kamera şeklinde olmasıdır. Box kameraların kullanım alanı oldukça geniştir. Örnek verecek olursak; ofisler, apartmanlar, dükkanlar gibi iç mekanlarda kullanılır. Aynı zamanda benzin istasyonları, bina giriş ve çıkışları, trafik kontrol noktaları gibi dış mekanlarda da kullanılır.

 

Tercih edilme nedeni değiştirilebilir lens özelliğidir. Box kameralarda, görüntülenmek istenen bölgenin genişliği, uzaklığı ve konumuna göre lens değişimi yapılabilir. Box kamera için lens seçiminde dikkat edilmesi gereken nokta asıl görüntülenmek istenilen yeri neresi olduğudur. Eğer sadece bir odayı görüntülemek gerekiyorsa, geniş açı lens kullanılmalıdır. Bir koridorun en uç noktası görüntülenmek isteniyorsa, yüksek mm’li bir lens kullanılması gerekir. Lenslerde mm büyüdükçe açı daralır.  Fiziksel olarak hem geniş hem de yakın görüntü sağlamak mümkün değildir.

 

 

 

GECE GÖRÜŞLÜ KAMERALAR


Gece görüşlü kablosuz pan-tilt hareketli IP Kamera, ethernet üzerinden bağlantı yapılarak gerek lokal, gerek uzaktan erişim ağ bağlantına elverişli gece ve gündüz, kablolu veya kablosuz, hareketli olarak sesli görüntü verebilen bir kameradır. Java destekli cep telefonlarından IPhone ve android sistemli telefonlardan izlenebilirler.

 

ADSL, Kablomodem, 3G Modem gibi sürekli aktif internete açık bağlantılarda, internet üzerinden uzaktaki herhangi bir bilgisayar tarafından, ip numarası üzerinden kameraya bağlanılabilir ve sesli görüntü izlenebilir veya yazılı üzerinden sesli görüntü kaydedilebilir.

Kamera ile,

Çok ekonomik bir şekilde güvenlik sistemi oluşturabilir,

Hareketli anında eposta gönderilmesi veya FTP upload yapabilmesi sebebiyle, harekete dayalı takip gerektiren bölgelerde kontrol sağlanabilir,

Çocuk bakıcısı vb. konularda içine şüphe düşen aileler iş yerlerinden kameraya bağlanarak gece ve gündüz ortamı görebilir, Personel takibi veya gece mesailerinde iş akışı ve personel verimi için uzaktan takip kolaylaşır.

 

 

SPEED DOME KAMERALAR​Speed dome kameralar günlük yaşamda ; motorlu kamera, hareketli kamera, ptz kamera, pan tilt zoom kamera, mobese kamera, mobese kamerası, high speed dome kamera, slow speed dome kamera, motorlu kameralar, hareketli kameralar, ptz kameralar, pan tilt zoom kameralar, mobese kameraları, high speed dome kameralar, slow speed dome kameralar gibi isimlerle de anılmaktadır.

 

Speed dome kameralar birkaç yıl öncesine kadar yüksek fiyatları nedeniyle sadece askeri tesis kamera sistemi, havaalanı güvenlik sistemi gibi çok profesyonel uygulamalarda kullanılmaktaydı. Ancak gelişen teknolojiyle beraber ekonomik speed dome kameralar piyasadaki yerlerini almış ve birçok uygulamada kullanılabilir hale gelmişlerdir.

 

Speed dome kameralar dış muhafazalarına, pan yeteneklerine, tilt yeteneklerine, zoom yeteneklerine, preset sayılarına göre sınıflandırılabilir.Speed dome kameraların hareket ve zoom kontrolü dijital olarak yapılmaktadır. Speed dome kameralar seri haberleşme protokolü olan RS-485 ile kontrol edilir. RS-485 doğası gereği speed dome kamera kontrolü için en uygun teknolojidir. RS-485 veri göndermek için sadece iki tel kullanır ve 1200 metreye kadar veri gönderebilir.