YANGIN İHBAR SİSTEMLERİ

GAZ DEDEKTÖRÜ


Doğalgaz/LPG/LNG/CNG ısıtma veya pişirme cihazlarında sıklıkla kullanılan enerji kaynaklarıdır. Bu tür cihazların uygun kurulum, bakım ve kullanımları yapılamadığı takdirde gaz kaçağı riski ölümcül ve üzücü kazalara sebebiyet verebilir. Karbon monoksit gazından kaynaklanan zehirlenmeler ise, gerek kullanılan cihazların bakımlarının düzgün yapılamaması sonucu yanmanın tam gerçekleşememesi gerekse havalandırmanın yetersiz olması nedeniyle sıklıkla karşılaşılan felaketlerden biridir.

 

Karbonmonoksit gazı kokusuz ve renksiz fakat son derece zehirleyici bir gaz olması sebebiyle “ SESSİZ KATİL” olarak da adlandırılır. Kullanacağınız alarm dedektörü tehlike durumunda sizi uyararak manevi ve maddi kayıplarınızın önüne geçecek gerekli önlemleri almanızı sağlayacatır. Gasco®Duo JF-COQ021, çift sensörlü gaz alarm cihazı, hem karbonmonoksit gazı zehirlenmesine hem de patlama riski olan doğalgaz ve LPG gaz sızıntılarına karsı uyararak sizi ve ailenizi koruyacaktır.

 

ISI ALGILAMA DEDEKTÖRÜ​

Merkezi yangın bilgisayarı aşağıda minimum temel özellikleri belirtilmiş standart bir PC’den oluşacaktır. Ancak inşaat süreci boyunca olabilecek gelişmeler nedeniyle daha yüksek özellikte bir PC kullanılabilecektir.

* Pentium III işlemci

* 128MB RAM

* 17″ Renkli Monitör

* 12GB HDD

* Keyboard-Mouse-1.44″ FDD

* Serial-Parallel Ports

* Network için gerekli arayüz ekipmanı

 

OPTİK DUMAN DEDEKTÖRÜ​


Optik duman dedektörü bir ışık sensörüdür. Duman dedektörü olarak kullanıldığında bir ışık kaynağı (akkor ampul ya da kızılötesi LED), ışığı ışına dönüştüren bir lens ve ışık dedektörü olarak kullanılan foto diyot veya fotoelektrik sensör içerir. Duman olmadığı zaman ışık düz bir çizgi olarak dedektörün önünden geçer. Eğer duman, ışın demeti yolundaki optik çemberden geçerse bazı ışınlar duman partikülleri tarafından kırılıp sensöre ulaşırlar ve böylece bir alarm tetiklenir. Ayrıca kapalı spor salonu ve amfi gibi büyük odalarda yansıtılan ışınları algılayan cihazlar kullanılmaktadır.

 

Duvara monte olan bir ünite, ayrı bir izleme cihazı tarafından alınan ya da bir ayna tarafından geri yansıtılan bir ışın yollar. Eğer ışın sensörün “gözüne” daha az gözükürse cihaz yangın alarm kontrol paneline bir alarm sinyali yollar. Ulusal Yangından Korunma Kurumu’na (NFPA) göre “fotoelektrik duman algılama genellikle uzun süreli yanma ile başlayan yangınlara karşı daha hassastır.”